Manuálna lymfodrenáž

Lymfodrenáž - masáž

Manuálna lymfodrenáž je špeciálna terapeutická metóda, ktorá sa využíva na zlepšenie odtoku lymfy z tkanív a na podporu správnej funkcie lymfatického systému. Je to jemná masážna technika, ktorá sa vykonáva pomocou jemných, rytmických pohybov, nasledujúcich tok lymfy v tele. Tieto pohyby sú rytmické, opakované a zamerané na presnú stimuláciu lymfatických uzlín a ciev. Týmto spôsobom sa podporuje pohyb lymfy a jej odtok z tkanív.

Účinky manuálnej lymfodrenáže spočívajú v stimulácii lymfatického systému, ktorý je zodpovedný za odstraňovanie prebytočnej tekutiny, toxínov a odpadových látok z tkanív. Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému a jeho správne fungovanie je dôležité pre udržanie rovnováhy a zdravia organizmu.

Manuálna lymfodrenáž je určená pre ľudí, ktorí trpia rôznymi ochoreniami lymfatického systému, ako aj pre tých, ktorí majú problémy s opuchmi, zadržiavaním tekutín a lymfedémom. Je tiež prospešná pre klientov, ktorí podstúpili chirurgický zákrok a majú pooperačné opuchy. Ručná lymfodrenáž sa často využíva pri ochoreniach spojivového tkaniva, celulitíde a žilových problémoch. Okrem toho je manuálna lymfodrenáž účinná pri znižovaní stresu, úzkosti, migrén a bolestí hlavy.

Výhody manuálnej lymfodrenáže sú mnohostranné. Pomáha pri odstraňovaní prebytočnej tekutiny, zlepšuje lymfatický tok, podporuje detoxikáciu organizmu, zvyšuje imunitu a zlepšuje celkovú pohodu. MLD tiež pomáha pri obnove tkanív, redukuje opuchy, zlepšuje hojenie rán a zvyšuje elasticitu kože. Mnohí klienti tiež pociťujú relaxáciu a zníženie stresu počas terapie.

Ako často chodiť na manuálnu lymfodrenáž?

To ako často je vhodné chodiť na manuálnu lymfodrenáž je individuálne, ale máme pre vás všeobecné odporúčania.

V prípade akútneho zdravotného stavu, napríklad nedávneho chirurgického zákroku alebo zápalu je vhodné chodiť častejšie – denne až niekoľko krát týždenne.  Toto umožňuje rýchlejšie zmiernenie opuchov a zlepšenie lymfatického odtoku.

Pri chronických stavoch, ako napríklad lymfedéme, žilových problémoch alebo celulitíde frekvencia môže raz týždenne až po niekoľkokrát do mesiaca. Cieľom je udržiavať lymfatický odtok a minimalizovať opuchy.

V prípade prevencie a udržiavania sa odporúča chodiť raz za mesiac.

Indikácie lymfodrenážnej masáže.

 1. lymfedém
 2. pooperačné stavy
 3. posttraumatické stavy
 4. progresívna poliartritída
 5. morbusbechterev
 6. artrózy
 7. skleróza multiplex
 8. migrény
 9. akné

Kontraindikácie manuálnej lymfodrenáže.

 1. progresia malígneho ochorenia (výnimka počas paliatívnej liečby)
 2. otvorené rany
 3. akútne infekčné ochorenia, viróza, chrípka, zvýšená teplota
 4. srdcová nedostatočnosť
 5. pri kŕčových žilách a po operácii, je nutná konzultácia s lekárom
 6. do tretieho mesiaca gravidity, od tretieho mesiaca až do pôrodu sa môže absolvovať

Cenník manuálnej lymfodrenáže

Lymfodrenáž nôh / rúk

Režim pred manuálnou lymfodrenážou
V deň masáže, zvýšte príjem neperlivej čistej vody, obmedzte kávu, alkohol, cigarety, odľahčite jedálniček. V deň masáže neplánujte športové aktivity, telo bude potrebovať energiu aby sa zbavilo toxínov.

32 eur / 55 minút

Celotelová lymfodrenáž

Režim pred manuálnou lymfodrenážou ako pri lymfodrenáži rúk/nôh.

55 eur / 105 minút

Návrat hore