Ako si vybrať osobného trénera?

Je osobný tréner naozaj taký drahý? Ako byť múdrym a prezieravým klientom.

Úplne chápem, ste veľa krát zahltení pracovnými a rodinnými povinnosťami. Potrebujete vypnúť ale kvôli rýchlej dobe či iným osobným dôvodom zdravie, oddych, regenerácia a pravidelný všestranný pohyb je veľa krát potlačený do úzadia čo prináša svoje následky.

Rozhodnete sa to zmeniť a… PRICHÁDZAME MY! Tréneri do posilňovne, funkčné tréningy, crossfit, bojové športy či iné.

Ako už viete, nie je si vôbec ľahké z pomedzi nás vybrať! Len v priebehu posledných par mesiacov som si všimla množstvo propagácii na FB či Instagrame na rôznych viac, ale bohužiaľ aj menej kvalifikovaných trénerov. Ako byť teda múdrym zákazníkom a investovať peniaze do svojho zdravia a nevkladať ich do vrecka kade komu? Sledujte aj tieto faktory:

1. VZDELANIE

Pár dňový trénerský kurz si môže spraviť takmer ktokoľvek. Je to však naozaj postačujúce? V dnešnej dobe už viete nájsť absolventov fakulty športu s certifikátom, fyzioterapeutov zameraných na fitness a regeneráciu. Informujte sa u potencionálneho trénera, aké má ďalšie školenia, ako zvyšuje svoje vzdelanie a kedy bol na nejakom kurze či školení naposledy? Zvyšuje svoju kvalifikáciu alebo sa na to vyflákol pri prvom a zároveň poslednom základnom kurze pre fitness?

2. PRAX

Absolvent vysokej školy, ktorý preliezal z ročníka do ročníka s odretými ušami, nemá žiaden záujem o odbor, má však papier a titul. Čím je ale lepší od trénera s kurzom, ktorý sa ale venuje remeslu roky, naďalej sa vzdeláva? Zaujímate sa, ako dlho sa venuje svojej činnosti, či vie povedať nejaké príklady z praxe keď s vami robí diagnostiku. Vie odpovedať na vaše otázky alebo tápa?

3. ŠPORTOVÉ VÝSLEDKY

Pokiaľ hľadáte trénera na nejaký šport (fitness, kulturistika, bojové športy a pod.) Informujte sa, aké športové výsledky dosiahol on, či jeho klienti. Bez urážky, pokiaľ niekto propaguje svoje meno ako úspešný medailista z regionálnej (takmer dedinskej ligy) a nemá ani poriadne vzdelanie, ani prax, odporúčam sa porozhliadnuť po niekom lepšom. Informácie a prax adekvátne na predaj klientom z daného športu bude mať určite ďaleko lepšie reprezentant SR, medailista zo svetových pohárov či majstrovstiev Európy a Sveta.

4. ZAMERANIE

Ste človek pracujúci v kancelárii a nadbytočnými kilami a potrebujete zhodiť zdravo kilá? Futbalista ktorý potrebuje kompenzačné cvičenie kvôli obmedzenej mobilite v kĺboch dolných končatín? Zdravý mladý muž či žena ktorý/á chce nabrať väčšie množstvo svalovej hmoty a potrebuje rady aj ohľadom suplementov? Každý z príkladov, ktorý som spomenula potrebuje úplne iný cvičebný program a každý dobrý tréner sa špecializuje (alebo by sa mal) na niečo iné. Povedzte svojmu potencionálnemu trénerovi presne aké sú vaše očakávania a nechajte ho, nech príde s programom šitým na vás. Aby sa nestalo, že váš tréner vám dá taký istý program ako 10 ľuďom pred vami a nebude teda tak efektívny ako by mohol byť.

5. ZÁUJEM

Už ste si vybrali svojho trénera, ste si istý, že on je ten pravý, zaplatíte si hodiny. Zrazu ale zistíte že počas hodiny, ktorú ste si zaplatili, sedí a pol hodinu čumí do mobilu alebo sa obzerá v zrkadle či debatuje s kolegami. Povedzte mu to! Ste zákazník, on je tam pre vás, nie vy preňho. Pokiaľ svoje správanie nezmení, odporúčam zmeniť trénera. Popri písaní na messengeri nebude mať čas či záujem vás poriadne kontrolovať ani opravovať keď budete cvičiť nesprávne.

6. KOMPETENCIE

Máte nejaké zdravotné obmedzenie? Bolesť chrbta? Hlavy? Rozšírenú brušnú diastázu po pôrode? Bolesti kolien, bedier? Príčiny aj terapia je rôzna. Konzultujte ich prosím so svojím lekárom najprv. Možno treba najprv napraviť nejaký zdravotný problém a vhodný je pre vás fyzioterapeut a až neskôr osobný tréner. Ak máte nejaký zdravotný problém, vyhľadajte niekoho vzdelaného a znalého v problematike. Vyhnite sa tomu, že vás zoberie niekto neznalý v problematike len preto, aby na vás zarobil.

7. OSOBNOSŤ

Potrebujete trénera, ktorý bude nad vami ako sekera stáť a motivovať vás k výkonu zvýšením hlasu či aj nadávkami? Alebo skôr pokojného spoločníka ktorý vás bude prevádzať cvičením v pokoji a pohode? Majstra kecálka? Zanieteného motivátora? Každý z trénerov je iný a takisto aj inej skupine klientov pasuje jeho prístup. Nájdite pre seba toho správneho, poprípade, ako sa hovorí „podobné sa priťahuje“. Nechajte sa ním pritiahnuť.

8. CENA

Dôležité je vedieť koho hľadáte. Pokiaľ chcete overeného vzdelávajúceho sa odborníka, ktorý stále rastie, má veľa skúseností a stabilnú klientelu, cena bude samozrejme vyššia (trénerskej kurzy aj športové aktivity do ktorých musí investovať stoja nemalé peniaze). Pokiaľ sa chcete skôr len nejako rozhýbať a nepotrebujete niekoho až tak vzdelaného či skúseného, cena by mala byť samozrejme nižšia, odporúčam sa ale vyhnúť typom, ktoré tri do zadu začali chodiť do posilňovne, niekto ich naučil ako správne sypať steroidy a s dobrou postavou ale bez adekvátneho vzdelania idú svoje „znalosti“ predávať za pár eur na hodinu. To isté platí aj v iných športoch (viď časť 3. Športové výsledky). A ani vysoká cena neznamená nevyhnutne výborná kvalita. Zaujímajte sa o body popísané vyššie a posúďte sami.

Na záver vám len prajem, aby ste boli pri výbere trénera prezieraví a múdri zákazníci. Kládli otázky a vedeli svoje požiadavky, očakávania.

Vedzte ale, že pre dosahovanie výsledkov je najdôležitejšia práve VAŠA DISCIPLÍNA a zanietenie v tréningu.

Pekný deň.

Návrat hore