Prečo rehabilitovať chrbticu pred operáciou?

Predstavte si jeden z častých syndrómov chrbtice – spondylózu.

Ide o prirodzený proces opotrebovania chrbtice. Najprv sa urobí výhrez platničky, tá sa časom zúži a začne vysychať. Tým že sa medzistavcová platnička zúži sa stavce priblížia jeden k druhému a začnú bolestivo dráždiť nervový koreň, ktorý pomedzi ne z miechy vychádza.

Telo má však na tento prirodzený proces opotrebovania obranný mechanizmus. S vysychajúcou platničkou sa na telách stavcov začínajú tvoriť výrastky – osteofity. Osteofity zabezpečia to, že sa stavce po nejakom čase do seba “zasunú”. Od toho momentu nebude daný segment chrbtice pohyblivý a stavce sa už viac k sebe nepriblížia – a teda neuzavrú otvor, ktorým prechádza nervový koreň z miechy – a neochrnieme! 😀

Celý tento proces trvá roky a teda máme jednu obrovskú výhodu. VIEME HO PODCHYTIŤ UŽ NA ZAČIATKU.

Každý človek je iný a teda aj bolesť chrbta začne pociťovať inokedy. Väčšina z nás však už cíti, keď má výhrez platničky. Zvyčajne sa prejavuje pri pohybe – predklone, úklone do strán či dozadu.

A čo je to tá platnička? Je to disk tvorený chrupavkou nachádzajúci sa medzi stavcami. Platničky priliehajú na telá stavcov a kopírujú ich tvar.
Sú pružné, ale i pevné a ich hlavnými funkciami sú tlmenie nárazov, stabilizácia chrbtice, udržiavanie rovnováhy, zúčastňujú sa pri každom pohybe chrbtice, ohýbaní i rotácii tela.

Okej, vieme, že niečo nie je v poriadku. Tak čo s tým?

Spevnením svalov, ktoré podporujú chrbticu – paravertebrálne svaly a CORE – svalové jadro – môžeme chrbticu podporiť a posilniť. Pretože tieto svaly spolu s platničkami robia funkcie stabilizácie, pohyblivosti a rotácie tela.

Funguje to tak, že kostenú štruktúru chrbta posilníme po stranách svalmi. Takto docielime, že činnosti, ktoré boli pre nás predtým náročné a vykonávali sme ich s nesprávnym držaním (svaly boli slabé a platničky opotrebované), po posilnení CORE a paravertebrálnych svalov môžeme vykonávať dlhšie, s napriameným postavením chrbtice a v konečnom dôsledku BEZ BOLESTI.

Činnosťami, ktoré boli pre nás dovtedy náročné myslíme: dlhé státie, sedenie, dvíhanie bremien. Predstavte si čokoľvek čo robíte pravidelne a bolí vás z toho chrbát.

Takže nie, nemusíte dlho trpieť bolesťami a pasívne čakať kým sa Váš stav zhorší a vezmú Vás na operačný stôl. Môžete si pomôcť už vy sami! Resp. Váš aktívny prístup k problému a navštívenie kvalitného fyzioterapeuta.

Ešte sme vás nepresvedčili?

Tak začnime od konca: Bolesti dlhodobo pretrvávali, medzitým ste začali pociťovať bolesť vyžarujúcu do dolnej končatiny, prichádza nočná bolestivosť a obmedzený pohyb nôh a chrbta. Ste indikovaní na operáciu. Trvá pár týždňov kým sa tam dostanete, medzitým sa menej hýbete a nepracujete kvôli bolesti, svalstvo chrbtice ochabuje. Tak idete na operáciu.

Po operácii máte naordinovaný pokoj na lôžku , potom musíte začať rehabilitovať, teda cvičiť, spevňovať svalstvo okolo chrbtice a aj zvýšiť celkovú telesnú kondíciu po niekoľko týždňovej práceneschopnosti.

 

Tak prečo neurobiť postup po operácii už pred ňou?

 

Máte akútne bolesti chrbta, cez víkend si oddýchnete, vyhľadáte a objednáte sa k dobrému fyzioterapeutovi. Prídete k nemu a začnete cvičiť, spevníte svaly a možno sa operačnému zákroku vyhnete.

V našom štúdiu máme s týmto postupom veľmi dobré skúsenosti.

Návrat hore